Magda Adamczyk opowie nam o radzeniu sobie z silnymi emocjami. Tymi negatywnymi i tymi pozytywnymi. Powie jaki jest sposób by skutecznie sobie z nimi radzić i dlaczego bywa to takie trudne.
Emocje mają wpływ na zdrowie mentalne i fizyczne, mogą być przyprawą ale także trucizną. Bez względu na to co czujemy oba rodzaje emocji, czy to pozytywne czy negatywne są nam w życiu potrzebne. Pomagają w podejmowaniu decyzji, w dążeniu do celu i w zwykłej codziennej nawigacji życiowej. Niestety mogą w tym też czasami przeszkodzić.
Często unikamy zauważenia silnych emocji negatywnych, obawiając się zaburzenia naszej równowagi. NIestety takie podejście nie ułatwia wykorzystania ich dla naszego dobra. Przecież trudne momenty, gdy wydaje się że idziemy dnem piekła i nie widać końca drogi, chwile dużego stresu, niepokoju, straty, choroby to część naszego życia. To one właśnie mają potencjał by zmienić je na lepsze…. lub na gorsze.
Doświadczenia wyniesione z dzieciństwa często związane z rodzicielską aprobacją lub negacją pewnych zachowań np. „mężczyźni nigdy nie płaczą”. Tłumienie w dzieciństwie emocji w życiu dorosłym wpływa na ich unikanie.
Przeżycie strachu w bezpiecznych ramionach rodzica w życiu dorosłym daje możliwość przeżywania negatywnych emocji bez ich zaprzeczania. Podobnie jest z budowaniem muru między sobą a tym co czujemy. To stan tzw. doraźnej ochrony. Stan następny, stan stałej ochrony czyli unikanie i izolacja prowadzi odcięcia się od siebie, wyłączenia, zamknięcia.
Strategia ta zostawia trwały ślad. Przez nagromadzenie negatywnych emocji wyzwala lęk i niepokój pozostawiając ślad w ciele. Emocje wymagają naszej uwagi. Niezauważone mogą doprowadzić do uzależnień, kompulsywnych zachowań.
W takim razie w jak w sposób radzić sobie z negatywnymi silnymi emocjami, by zrobić z nich narzędzie rozwoju a nie przeszkodę?
Magda radzi: spójrz im w oczy, bez uczucia smutku nie wiesz czym jest radość, bez niepokoju nie poznasz czym jest spokój.
Wszystkie własne emocje bez znaczenia jakie są należy „witać”, gdyż są nośnikami informacji. Równowaga emocjonalna, działania i decyzje zależą od rozkodowania emocji. Dlatego odbieranie wartości negatywnym emocjom jest dużym błędem.
Kiedy zadajemy sobie ważne pytania? Gdy czujemy się wspaniale, czy gdy czujemy się źle? Uznanie rzeczywistości, stanie twarzą w twarz ze swoimi emocjami przed strachem bycia zranionym przynosi ulgę. Otwórzmy się na to co czujemy bez względu na to czy jest to przyjemne czy nie. Zaakceptujmy ten stan. Z dystansu dajmy sobie szansę na właściwą odpowiedź. Negatywne emocje nie są ładne a poddanie się nim często związane jest z porażką. Obserwowanie ich w zdrowy sposób odsuwa nas od identyfikowania się z nimi.
Jeśli żyjemy w zgodzie z całym spectrum swoich emocji będziemy się czuć dobrze i wtedy gdy będzie “super dobrze” i gdy będzie nam “super źle”.
Źródło: www.youtube.pl ; www.selfamstery.pl